Kışa Hazır Mısınız?

Yaz aylarında taze taze yediğimiz sebze ve meyveleri hangimiz özlemiyoruz ki? Mis gibi kokusu, canlı renkleri ve enfes lezzetleri ile sofralarımızda yerlerini aldıklarında yaz coşkusu, bir kez daha kendini hissettiriyor. Kış aylarında çoğu sebze ve meyveyi her ne kadar market raflarında bulma şansımız olsa da, yaz aylarındaki o lezzeti bulmak maalesef pek mümkün olmuyor. O yüzden yazdan kalan lezzetleri kışın da sofralarınızda görmek için kış hazırlığına şimdiden başlamalısınız. Peki hangi sebze ve meyvelerle ne yapabilir ve kışa nasıl hazırlanabilirsiniz?

Taze Barbunya

Barbunyanın tanelerini ayıklayıp yıkadıktan sonra poşetleyin ya da kısa bir süre kaynatıp siyah suyunu süzün ve poşetleyip dondurucuya yerleştirin.

Taze Fasülye

Taze fasulyeyi ayıklayın ve yıkayın. Önceden hazırladığınız kaynar suyun içine atarak 2 dakika şok haşlama yapın. Sonra süzün, başka kaba koyun ve kabı buzlu su içerisine oturtarak şoklama yapın. Soğuduktan sonra poşetleyerek dondurucunuza yerleştirin.

Dolmalık Biber

İç malzemelerini hazırlayın ve biberin içine yerleştirin. Poşetledikten sonra dondurucuya yerleştirin.

Bezelye

Taze Bezelyeyi ayıklayın ve yıkayın. Önceden hazırladığınız kaynar suyun içine atarak 2 dakika şok haşlama yapın. Sonra süzün, başka kaba koyun ve kabı buzlu su içerisine oturtarak şoklama yapın. Soğuduktan sonra poşetleyerek dondurucunuza yerleştirin.

Domates

Domateslerin kabuklarını soyun ve kullanım amacınıza göre doğrayın. Hazırladıktan sonra poşetlere yerleştirip dondurabilirsiniz.

Patlican

Patlıcanları istediğiniz şekilde doğrayın ve kızartın. Kızartmış olduğunuz patlıcanlarınız soğuduktan sonra hava almayacak şekilde poşete koyun ve derin dondurucunuza yerleştirin.

Kabak

Kabağı yemeklik olarak doğrayın ve kaynamakta olan suyun içine atın. 1 dakika boyunca haşlayın. Süzüp başka bir kaba alın ve hemen buzlu su doldurulmuş başka bir kabın içerisine oturtup hızlı soğutma yapın, soğuduktan sonra hava almayacak şekilde kaplara veya torbalara koyup dondurucunuza yerleştirebilirsiniz.

Salça

Biber ve mis kokulu domateslerden lezzetli salçalar hazırlayabilirsiniz.

Reçel

İstediğiniz meyveyi seçip Reçelyap kullanarak kolaylıkla reçel yapabilirsiniz.

Günün Yemek Tarifi

Şeftalili Kek

Şeftalili Kek

Şeftalilerin kabuklarını soyun, çekirdeklerini çıkarın ve ince ince dilimleyin. Bir kabın içinde yumurtalarla şekeri iyice çırpın, daha sonra içine sıvı yağ ve süt ilave edip karıştırın. Unu ...YazarSevgi Katalay

Devamını Oku

Facebook'ta Bizi Takip Edin

Favori Yemek Tarifleri

 
  • Popüler Tarifler
  • Son Eklenenler