Mutfağımızdaki Küçük Yardımcılarımız


Mutfakta hayatınızı kolaylaştırmanın yolu, küçük ama marifeti büyük mutfak aletlerinden geçiyor. Yorucu ve eziyetli birçok işten kurtulmamızı sağlayan bu aletler aslında mutfağımızdaki en büyük yardımcılardan biri haline geliyor. Örneğin, tarif hazırlarken tamamen malzemelerin teknik ölçülerine uymak ve hazırlığı buna göre yapmak gerekir ve bunu doğru bir şekilde yerine getirebilmek için de ölçü kabı veya terazi kullanmak şarttır. Ya da sebzelerimizi soyarken, dilimlerken veya şekillendirirken kullanacağımız küçük aletler bize daha pratik yollar sunup hem zamandan hem de emekten tasarruf etmemizi sağlayabilir. Benzer şekilde digital veya kurmalı çeşitleri olan zamanlayıcılar, mutfak saatleri yemeklerin dibinin tutmaması; keklerin sönmemesi, kurabiyelerin, böreklerin çıtır olması için destekleyici küçük yardımcılardandırlar. Tüm bunların yanı sıra, son yıllarda, mutfakda daha neleri kolaylaştırabiliriz diye düşünen tasarımcılar, son derece yaratıcı, şık ve pratik ürünler ortaya çıkarmışlardır. Mutfağınızda işinize yarayacak küçük ev aletleri hangileridir ve işlevleri nelerdir?

Yumurta kaynatma zamanlayıcısı

Yumurta haşlayacaksınız ve rafadan ya da katı olmasını istiyorsunuz. Genellikle yumurta kaynamaya başlayınca ya dakika tutar ya da sayı sayarsınız. Yumurta kaynatma zamanlayıcısı ile buna gerek kalmıyor. Haşlayacağınız yumurtanın suyuna bu aleti koyuyorsunuz ve su kaynamaya başladıktan sonra ısıya göre renk değiştirerek üzerindeki derecelendirme ile yumurtanızın kıvamını belirtiyor.

Pizza kesici

Pizzalarınızı rahatlıkla kesip servise hazırlamak için pizza kesiciyi kullanabilirsiniz.

Sebze ve meyve soyacağı

Sebze ve meyvelerinizi pratik ve hızlı bir şekilde soymak için size rahatlık sağlayacak bu aleti kullanabilirsiniz.

Patates soyma eldiveni

Patates soymayı sevmeyenler ve ya da hızlıca patates soymak isteyenler patates soyma eldivenini kullanabilirler.

Yaprak sarma makinesi

Zahmetli bir yiyecek olan yaprak sarma yemeğini, yaprak sarma makinesi ile daha kolay ve hızlı bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

Elma içi çıkarıcı

Elmalarınızı bölmeden çekirdeğini rahatlıkla çıkarmak istiyorsanız elma içi çıkarıcıyı kullanabilirsiniz.

Mutfak tartısı

Tariflerinizi tam olarak belirtilen ölçüye göre yapmak için mutfağınızda çok işe yarayacak bir mutfak yardımcısı.

Soğan gözlüğü

TSoğan doğrarken gözlerinizin yaşarmaması için soğan gözlüğü takabilirsiniz.

Konserve açacağı

Konserve kapaklarını açmak genellikle zordur. Bunun için farklı teknikler deneriz ve bu işlem genellikle zorlanmamıza, vakit kaybetmemize neden olur. Konserve açacağı ile mutfağınızda rahatlığa yer açabilirsiniz.

Sarımsak ezeceği

Sarımsaklarınızı kolaylıkla ezmek için sarımsak ezeceğini kullanabilirsiniz.

Patates ezici

Patateslerinizi ezmek ve lezzetli patates püreleri hazırlamanız için size yardımcı olacak küçük mutfak yardımcısına ihtiyacınız olabilir.

Bıçak bileyici

Bıçaklarınız köreldiyse sebze ve meyve doğrarken zorlanabilirsiniz. Bunun için mutfağınızın bir köşesinde bıçak bileyici bulundurmanızda fayda var.

Fındık ve ceviz kıracağı

Fındık ve cevizlerinizi kolaylıkla kırabilmek için bu küçük mutfak aletini kullanabilirsiniz.

Vişne ve zeytin çekirdeği çıkarıcı

Vişneli kek ya da zeytinli poğaça hazırlarken çekirdeklerinden nasıl kurtulacağımızı düşünürüz. Tek tek çekirdeklerini ayıklamak yerine vişne ve zeytin çekirdeği çıkarıcıya mutfağınızda yer ayırmalısınız.

Günün Yemek Tarifi

Şeftalili Kek

Şeftalili Kek

Şeftalilerin kabuklarını soyun, çekirdeklerini çıkarın ve ince ince dilimleyin. Bir kabın içinde yumurtalarla şekeri iyice çırpın, daha sonra içine sıvı yağ ve süt ilave edip karıştırın. Unu ...YazarSevgi Katalay

Devamını Oku

Facebook'ta Bizi Takip Edin

Favori Yemek Tarifleri

 
  • Popüler Tarifler
  • Son Eklenenler