Sağlıklı Pişirme Yöntemleri

Sağlıklı bir bünyeye sahip olmanın en temel koşullardan biri sağlıklı beslenmedir. Sağlıklı bir beslenme için düzenli beslenmek, beslenme kuralllarına dikkat etmek önem taşır. Bunun yanı sıra gıdaların pişirilme yöntemlerine de önem vermek gerekir. Faydalı pişirme yöntemlerine birlikte bir göz atalım.

Az suda pişirme

Bu yöntemi etlerin orta sertlikteki bölümleri için kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken üzeri kapalı bir şekilde hafif ateşte, az miktardaki suda yavaş yavaş pişirmek.

Fırında ızgara yapma

Çabuk pişen etler ve etin çabuk pişen kısımları için bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Hiç su eklemeden kuru ısıda pişirilir.

Tavada susuz pişirme veya ızgara yapma

Çabuk pişen etlere bu yöntem uygulanabilir. Yapışmayan tava daha önceden belli bir ısıya gelene kadar ısıtılır, daha sonra gıda tavaya alınır, üstü kapatılmadan susuz ve yağsız pişirilme yapılır.

Sıvı içinde pişirme

Su, süt gibi sıvıların içinde yavaş yavaş pişirilme yöntemidir. Yumurta, tavuk ve etin bazı bölümleri için uygulanabilir.

Fırında susuz pişirme

Hiç su eklemeden kuru ısıda pişirilen bu yöntem için fırının 160 dereceye ye ayarlanması gerekir. Üzeri kapatılmadan büyük et parçaları bu yöntemle pişirilebilir.

Kavurma

Bir kızartma yöntemi olan kavurma için yiyecekleri az yağda karıştırarak kızartmalısınız.

Kömür ateşinde ızgara yapma

Kömür üzerinde doğrudan pişirme yöntemidir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta kömürden yükselip gelen duman içerisinde bulunan kanserojen maddeyi engellemek için gıdanın çok fazla kömüre yaklaştırılmaması gerekir.

Poşe etmek

Bir tür suda pişirme yöntemi olup, önce harlı ateşte başlanır ve su kaynadıktan sonra ateşin altı kısılıp yiyeceğin ağır ağır pişirilmesi esasına dayanır.

Buğulamak

Yiyecekleri bir kap içinde ve fırında, kendi suyunda veya çok az su katarak, yenebilecek kıvama kadar pişirme işlemidir.

Günün Yemek Tarifi

Şeftalili Kek

Şeftalili Kek

Şeftalilerin kabuklarını soyun, çekirdeklerini çıkarın ve ince ince dilimleyin. Bir kabın içinde yumurtalarla şekeri iyice çırpın, daha sonra içine sıvı yağ ve süt ilave edip karıştırın. Unu ...YazarSevgi Katalay

Devamını Oku

Facebook'ta Bizi Takip Edin

Favori Yemek Tarifleri

 
  • Popüler Tarifler
  • Son Eklenenler