Sebze Doğrama Şekilleri


Sebzelerin doğranma şekllerine göre yemeğe farklı lezzet katacağını biliyor musunuz?
Yemek hazırlarken kullanacağınız çok çeşitli doğrama şekilleri vardır. Bu farklı doğrama şekilleri sayesinde yemeğinizin daha lezzetli ve görüntü olarak da daha güzel olmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda doğramanın şekli, büyük veya küçük olması yemeğin pişme süresini, sebzenin lezzetinin yemeğin suyuna geçmesini, pişen parçaların diri, kıtır veya yumuşak olması gibi birçok sonuca etki etki etmektedir.

 • Küp Doğrama

  Küp Doğrama
  Sebzeleri nasıl küp şeklinde doğrayacağınızı biliyor musunuz? En küçük doğrama biçimi olan küp doğrama için ilk olarak sebzeleri uzun ve ince olarak doğramalısınız. Daha sonra küçük küpler biçiminde kesin. Küp biçiminde doğradığınız sebzelerinizi çorbalarda, sulu yemeklerde, salatalarda, sotelerde ve böreklerde kullanabilirsiniz.

 • Yarım Ay Doğrama

  Yarım Ay Doğrama
  Yarım ay şeklinde doğramak için, sebzeleri öncelikle boydan ikiye bölün. Böldükten sonra düz kısmını doğrama tahtasına gelecek şekilde tutup ister ince isterseniz kalın olarak dilimleyin. Salatalar için bu yöntemi kullanabilirsiniz.

 • Kuşbaşı Doğrama

  Kuşbaşı Doğrama
  Kuşbaşı olarak doğrayacağınız sebzeleri uzunlamasına dörde bölün. Bu parçaları iri küpler olacak şekilde tekrar kesin. Garnitür olarak kullanacağınız sebzelerde, yemeklerde ve salatalarda tercih edebilirsiniz. Sulu yemekler için daha büyük küpler, salata, garnitür için daha küçük küpler yapabilirsiniz.

 • Jülyen Doğrama

  Jülyen Doğrama
  Hemen hemen bütün sebzelerde kullanabileceğiniz bu doğrama şekli için önce sebzeleri boylamasına ikiye bölmeli daha sonra ise ince ve uzun olarak dilimlemelisiniz. Burada dikkat etmeniz gereken hepsiniz eşit boy ve kalınlıklarda olmasıdır. Jülyen doğrama şeklini çorbalarda, soğuk ordövrlerde, tabakları süslemek için, et yemeklerinin yanında, sebze garnitürlerinde ve salatalarda kullanabilirsiniz.

 • Dilim veya Halka Doğrama

  Dilim veya Halka Doğrama
  Kullanacağınız yemeğe göre boyunu göz kararı kendiniz ayarlayacağınız bu doğrama biçiminde sebzelerin ortalama kalınlıkları 1-2 mm civarında olmaktadır. Dilim olarak doğradığınız sebzeleri salatalarda, süslemelerde ve sulu yemeklerde kullanabilirsiniz.

 • Yemeklik Doğrama

  Yemeklik Doğram
  Özellikle kuru soğan için geçerli bir deyimdir. Yemek için kullanacağınız bütün soğanı bıçakla birkaç yerinden derin olarak kesin. Daha sonra yanlamasına dilimlerseniz yemeklik olarak doğramış olursunuz. Doğrama tahtasında veya elinizde de uygulayabilirsiniz. Benzer şekilde diğer sebzeleri de kuşbaşı, küp, halka, dilim şeklinde doğrayabilirsiniz.

Günün Yemek Tarifi

Şeftalili Kek

Şeftalili Kek

Şeftalilerin kabuklarını soyun, çekirdeklerini çıkarın ve ince ince dilimleyin. Bir kabın içinde yumurtalarla şekeri iyice çırpın, daha sonra içine sıvı yağ ve süt ilave edip karıştırın. Unu ...YazarSevgi Katalay

Devamını Oku

Facebook'ta Bizi Takip Edin

Favori Yemek Tarifleri

 
 • Popüler Tarifler
 • Son Eklenenler