Turşu Kurmanın Püf Noktaları...

Turşu, nasıl yapılır? Turşu yapımında dikkat edilmesi geren püf noktaları nelerdir? Turşu, çok eski yıllardan bu yana Türk sofralarının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer almıştır.

Soframıza geldiğinde büyük bir zevkle yediğimiz turşunun aslında yapımı kolay gibi görünse de turşu kurmak, ayrı bir özen ve marifet ister. Özellikle kış aylarında tüketilen turşu, genellikle sonbahar ve yaz mevsiminde kurulur. Yaklaşık yüzün üstünde turşu çeşidi vardır ve bilinen turşuların dışında yörelere özgü de çeşitlilik gösterir. Karadeniz bölgesinde kavrularak yapılan turşular sofraya sıcak yemek olarak gelirken, kimi zamanda kahvaltı sofrasında yerini alır. Ayrıca turşunun suyu (şalgam) bazı mutfaklarda içecek olarak da sunulur.

Turşu Kurmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Öncelikle kuracağınız turşunun sebzelerini seçmelisiniz. Sebzelerinizi seçerken, sert, diri ve taze olmasına dikkat etmelisiniz ki turşunuz uzun süre tazeliğini korusun. Turşunuzu kurarken iri kaya tuzu kullanın, rafine tuz çabuk yumuşamasına neden olacaktır. Turşunuzun yenmeyecek kadar tuzlu ya da az tuzlu olmaması için salamuradaki tuz oranını iyi ayarlamanız gerekmektedir. Turşunuzu ekşimesi için, 4-6 hafta arası 18-20 °C sıcaklıkta bekletin. Turşunuzun çabuk olmasını istiyorsanız, içine birkaç adet nohut atın. Olgunlaştıktan sonra ise ışık almayacak bir yerde saklayın. Turşunuzun kabının hava almadığından emin olun. Turşu kavanozu seçerken cam kavanoz seçmeye özen gösterin.

Turşu Nasıl Yapılır?

Öncelikle yapacağınız turşunun sonucundan memnun kalmak için, salamuradaki tuz oranını çok iyi ayarlamanız gerekir. Salamuraya sebzeleri eklediğinizde, sebzeler tuzu içine çekeceği için salamuradaki tuz oranı düşecektir. Turşuyu yaparken sebzeleri iyi yıkamalı, çeşme suyu kullanacaksanız önceden kaynatmalı ve soğuduktan sonra kullanmalısınız. Mümkünse cam kavanozlara sebzelerinizi ekledikten sonra sebzelerin üzerini kapatacak şekilde salamuranızı ekleyin. Turşunuzun içine tat vermesi için sarımsak, defneyaprağı, sirke ya da limon ekleyebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta, sebzelerin salamuraların üstüne çıkmamasıdır. Cam ya da porselen bir tabağı turşunuzun en üstüne koyarak ağırlık yapmasını sağlayın böylece sebzelerin salamuranın dışına çıkmasını engellemiş olursunuz. Domates turşusu yaparken domatesin birkaç yeri bıçak ile çizilmeli, salatalık turşusu yaparken salatalıklara çatalın ucu batırılmalı, biber ve fasulye turşu yaparken de uçları kırılmalıdır. Bu yöntem sebzelerin içine turşu suyunun girmesini sağlar ve sebzelerinizin diri kalmasını yardımcı olur. Turşunuzu kurduktan sonra ağzını hava almayacak şekilde iyice kapatın ve güneş görmeyen yerde saklayın.


Günün Yemek Tarifi

Şeftalili Kek

Şeftalili Kek

Şeftalilerin kabuklarını soyun, çekirdeklerini çıkarın ve ince ince dilimleyin. Bir kabın içinde yumurtalarla şekeri iyice çırpın, daha sonra içine sıvı yağ ve süt ilave edip karıştırın. Unu ...YazarSevgi Katalay

Devamını Oku

Facebook'ta Bizi Takip Edin

Favori Yemek Tarifleri

 
  • Popüler Tarifler
  • Son Eklenenler