Hangi Vitamin ne işe yarar?


 • A Vitamini

  Enfeksiyonlara karşı direnci arttırır normal büyüme, üreme, Enfeksiyonlara karşı direnci arttırır normal büyüme, üreme, kemik ve diş gelişimi, görme için gereklidir. Cildin tırnakların ve saçların sağlıklı kalmasını sağlar. Diş ve dişetleri için büyük önem taşır

  Nerede Bulunur?
  kayısı - kuşkonmaz - maydanoz - ıspanak - havuç - kereviz - marul - portakal - erik - domates

 • D vitamini

  İnce bağırsaklardan kalsiyumun emilmesine yardımcı olur, kalsiyumun kemiklerde ve dişlerde tutulmasını sağlar.

  Nerede Bulunur?
  balık yağı - balık - yumurta - tereyağı - karaciğer - et - sebzeler - güneş

 • E vitamini

  Antioksidan etkilidir. Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatıyor Yaşlı kişilerde bağışıklık sistemini güçlendirir. Hücrelerin daha uzun yaşamasını ve yenilenmesini sağlar.

  Nerede Bulunur?
  buğday tohumlu besinler - soya fasülyesi yağı - arı sütü - ceviz- marul - tere - kereviz - maydanoz - ıspanak - mısır yağı - mısır - yulaf- lahana

 • K vitamini

  Karaciğere gelen Kvitamini burada üretilen bazı pıhtılaşma faktörlerinin yapımında rol alır. Kvitamini takviyesi yanlızca kanamalı hastalarda verilir.

  Nerede Bulunur?
  ıspanak - kabak - marul - yeşil domates - yeşil biber - inek sütü - peynir - tereyağı - yumurta - kırmızı et - pirinç - karaciğer - mısır - şeftali - çilek - muz

 • B1 vitamini

  Kasların ve sinir sisteminin faliyeti için gereklidir.Yetersizliğinde iştahsızlık, huzursuzluk, bellek zayıflığı ve dikkat azalması görülür.

  Nerede Bulunur?
  buğday - kepek - bira mayası - taze sebze meyve - koyun eti - sığır eti - balık eti - yumurta - süt

 • B2 vitamini

  Eksikliğinde dilde kızarma, yanma hissi, ağız çevresi ve dudaklarda kızarma, tahriş, çatlaklar, gözlerde kaşıntı, yanma hissi, katarakt oluşumu, saçların dökülmesi, çocuklarda büyüme yavaşlaması, kilo kaybı, sindirim sorunları oluşur.

  Nerede Bulunur?
  karaciğer - böbrek - buğday unu - patates - et - süt - yumurta - peynir - kepek - yeşil sebzeler - havuç - fındık - yer fıstığı - mercimek

 • B3 vitamini

  Yetersiz beslenme sonucu deriyi sinir sistemini tutan pellegra adlı hastalık ortaya çıkar. Hücrelerin oksijeni kullanabilmeleri için gereklidir. Midede sindirimin temel taşları olan asitlerin üretimini sağlar.

  Nerede Bulunur?
  bira mayası - kepek - yer fıstığı - sakatat - kırmızı et - balık - buğday - baklagiller - un - yumurta - süt - limon - kabak - incir - portakal - hurma

 • B5 vitamini

  Doğada bol olduğu için eksikliğine rastlanmaz. Ayrıca bir miktar bağırsaklarda da yapılmaktadır. Eksikliği kan şekerinde düşme, ellerde titreme, kalp çarpıntıya neden olur.

  Nerede Bulunur?
  karaciğer - kırmızı et - tavuk - yumurta - ekmek - sebzeler

 • B6 vitamini

  Sinir sistemi ve hormonların çalışmasını düzenler.Vücudun savunmasında antikor ve akyuvar oluşumunda rol oynar. Eksikliğinde migren tipi baş ağrısı, kansızlık, ciltte kuruluk, görme problemleri, uyuşukluk, adele zayıflığı ve krampları oluşur.

  Nerede Bulunur?
  karaciğer - böbrek - kırmızı et - balık - yumurta - ekmek - sebzeler

 • B11 vitamini

  Kırmızı kan hücreleri ve sinir dokularının oluşumunda aktif rol oynar. Hücre bölünmesi için gereklidir. Bu etkisi ile büyümeyi de sağlar. Anne karnındaki bebeğin sinir sisteminin gelişimi için de gereklidir. Eksikliğinde iştahsızlık, kilo kaybı, bulantı, kusma, ishal, baş ağrısı, unutkanlık, çarpıntı gibi bazı kalp sorunları oluşabilir.

  Nerede Bulunur?
  karaciğer - böbrek - kırmızı et - ıspanak - marul - yumurta - ekmek - portakal - muz

 • B12 vitamini

  Besinlerle veya sigara gibi alışkanlıklarla vücuda giren siyanürü etkisiz hale getirir. Eksikliğinde dilde hassasiyet, şişme, kızarma, hayal görme, depresyon, adalelerde kasılmalar, sinir iltihaplarına bağlı olarak el ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma, yanma şikayetleri oluşur.

  Nerede Bulunur?
  karaciğer - yürek - böbrek - kırmızı et - tavuk - balık - süt - peynir - yumurta

 • C vitamini

  Vücudumuz C vitaminini üretemez bitkiler ve bazı hayvanlar bu vitamini üretebilmektedir. Besinlerle alınan vitamin 2 saat içersinde kullanılır 4 saat sonunda kandan uzaklaşır. Yaraların iyileşmesini, damarların sağlıklı olamalarını sağlar.Vücudun savunma sistemini artırıcı etkisi vardır. Histamin yapımını azaltarak allerjik olayların şiddetini düşürür. Eksikliğinde diş eti kanamaları ve çekilmeleri olur.

  Nerede Bulunur?
  siyah üzüm - narenciye - çilek - kavun - karpuz - yeşil biber - maydanoz - brokoli - havuç - soğan - bezelye

Günün Yemek Tarifi

Şeftalili Kek

Şeftalili Kek

Şeftalilerin kabuklarını soyun, çekirdeklerini çıkarın ve ince ince dilimleyin. Bir kabın içinde yumurtalarla şekeri iyice çırpın, daha sonra içine sıvı yağ ve süt ilave edip karıştırın. Unu ...YazarSevgi Katalay

Devamını Oku

Facebook'ta Bizi Takip Edin

Favori Yemek Tarifleri

 
 • Popüler Tarifler
 • Son Eklenenler